Tekstil Yönetim Sistemi

RFID Tekstil Yönetim Sistemi Nedir?

RFID Tekstil Yönetim Sistemi: Tekstil ve Konfeksiyon alanında, stok kontrol, depolama, dağıtım, lojistik, tedarik zinciri yönetimi vb. işlemler için RFID teknolojisini kullanan bir sistemdir. Mobisis Teknoloji RFID Tekstil Yönetim Sistemi Sayesinde işletmenizdeki verimliliği artırıp kayıp kaçak oranını azaltmaya yönelik çözümler sunmaktadır.

Üretim süreçlerinde gerçek zamanlı ürün izlenebilirliğini sağlamak, işletmelerin süreç verimliliği ve kalitesini artırması, maliyet tasarrufu elde ederek rekabet avantajı elde edebilmesi için çok büyük önem arz etmektedir. RFID sistemlerinde, mikroçip içeren etiketler radyo dalgaları yardımı ile uzaktan, hızlı ve toplu bir şekilde okunabilmekte, özel çevresel koşullara dayanıklılık sağlanabilmektedir. RFID teknolojisi bu özellikleri ile gerçek zamanlı ürün izlenebilirliğinin sağlanmasında en önemli araçlardan biridir. RFID teknolojisindeki hızlı gelişmeler teknolojiyi birçok sektörde uygulanabilir kılarken maliyetlerdeki azalmalar da, bu teknolojiye olan ilginin artmasına neden olmuştur. Ancak bu teknolojinin birçok sektör için yeni olması, kullanımı aşamasında aşılması gereken birçok zorluğu da beraberinde getirmektedir. RFID uygulamalarını kullanmaya başlayan ya da kullanmayı planlayan işletmelerin sistematik adımlarla ilerlemeleri projenin başarıyla yürütülebilmesi için gerekliliktir.

Tekstil sektöründe Rfid kullanımı

Sistemin Faydaları

 • İplik, balya vb hammadde takibi ile alınan siparişlerin reçeteye göre uyarlanması sağlanır.
 • Minimum stok ve sonsuz stok tasarımı yapılır, istenilen durumlarda bilgi ve alarm üretir.
 • Kumaşlara eklenecek boya ve kimyasal maddelere dayanıklı RFID etiketler ile kumaş toplarının birbirleri ile karışması her aşamada engellenmiş olur.
 • Depo, sevkiyat yönetimi kusursuz hale getirilir. 
 • Üretim takip ve yönetim sistemi ile verimlilik verimlilik arttırılır.

– Tekrar kullanılabilen RFID etiketler ile uyumludur. RFID Tekstil Takip Sistemi sarf malzeme maliyetini ciddi oranda azaltmaktadır.

– İhraç edilecek ürünlerde yurtdışı standartlara uygun kodlama ve paketleme yapılmasını sağlar.

– Stok sayımları son derece hızlı ve yüksek doğrulukta yapılır.

– Sevkiyatlarda eksik, fazla veya yanlış ürün gönderiminin tamamen önüne geçer.

– Kaybolan ürünlerin kolayca bulunmasını sağlanır.

– Yetki bazlı sistem girişi ve kullanıcı rolleri sayesinde kullanıcılar rolleri gereği işlemleri yapabilir. 

– Üstün log sistemi sayesinde hangi işlemi hangi personel, ne zaman yapmış ve benzeri bir olay bazlı ve pesonel bazlı raporlamalar alır.

– Operatör ve yönetim ekranları sayesinde anlık bilgiler ekranlara yansıtılır, cep telefonu ve tablet bilgisayarlar ile de eş zamanlı izlenebilir.

– Sistem barkod kullanılması zorunlu alanlarda hibrit yapısı nedeniyle herhangi bir ek işlem veya yatırım gerektirmeden çalışabilmektedir.

Çamaşırhane Yönetiminde RFID Teknolojisi

RFID’nin çok yönlülüğünü en iyi şekilde kullanarak, endüstriyel bir çamaşırhane ile müşterileri arasında hareket halindeki tüm tekstilleri sadece çamaşırhane içinde değil tüm çamaşır yıkama döngüsü boyunca izlenir. Kirli sayım ekipmanları, temiz kontrol ekipmanları, güvenlik kapıları, üniforma dağıtım istasyonları, otellerin ve hastanelerin bünyesinde bulunur ve online olarak çamaşırhane de bulunan ana makinalar ile iletişim halindedirler.

Tekstil Yönetim Sistemi Çamaşırhane Uygulamalarında Nasıl Çalışır?

Sistemde kullanılan ekipmanlar sayesinde; otel ve hastaneler tekstillerin, tek tek yıkama sayılarını, kullanım ömrünü, yıkama maliyetlerini, fatura kontrollerini, kayıp, çalıntı ve ıskarta miktarları, izlemelerine ve hesaplamalarına olanak sağlar.

 • Hastaneden çamaşırhaneye gönderilen kirli tekstillerin sayımı, RFID Gate Okuyucu tarafından yapılır.
 • Hastaneye gönderilen temiz tekstillerin sayımı da RFID Gate Okuyucu tarafından yapılır.
 • RFID Gate Okuyucu, herhangi bir duvara sabitlenebildiğinden kolayca monte edilebilir ve kullanılabilir.
 • Personel, basit ve kullanıcı dostu kullanıcı arabirimleri ile sistemi kolayca kullanabilir.

RFID Etiket ve Tag
Okuyucu ve Anten
RFID El Terminali ve Kızak
Endüstriyel Yazıcı ve Mobil Yazıcı
 • Üzerine yerleştirilen tekstilleri saniyeler içinde sayar.
 • Sayım miktarına göre paket üzerine etiket çıkartır.
 • Paketleme yapan personeli kimlik kartından tanır ve etiket üzerine personel ismini basar.
 • Paket içinde başka müşteriye ait tekstil var ise uyarır ve işlem yapmaz.
 • Çamaşırhaneye giren kirli tekstil ile paketlemiş temiz tekstil miktarlarını karşılaştır ve daha ne kadar tekstilin paketlenmesi gerektiğini anlık olarak gösterir.
 • Çamaşırhanede paketlenmiş olan ürünlerin sevkiyatı, RFID Gate  Okuyucusu içinden geçirilerek yapılmaktadır.
 • Teslim edilecek olan paketler kabin içinden geçer ve sevk irsaliyesi otomatik olarak yazdırılır.
 • Başka bir otel veya hastaneye ait herhangi bir ürün varsa, sistem bir uyarı vererek hatanın düzeltilmesini ister.
 • Paketlerin doğru bir şekilde gönderildiğini büyük monitörlerden takip edebilirsiniz.
 • Okutulmayan paketler ekranda farklı renklerde gösterilerek hataların engellenmesi kolaylaştırılır.

RFID Çamaşırhane Uygulamaları

  Uzmana Sorun Formu  Mobisis Teknoloji Tekstil Yönetim Sistemi

  RFID gibi insan faktörüne gereksinim duymayan bir teknolojiyle stok ve sevkiyat verilerinin depo giriş ve çıkışlarında okunması sağlanarak katma değersiz bir süreç olan elle veri girişleri ortadan kalkacaktır. Sahte ürünler, tekstil endüstrisi için önemli bir zorluk oluşturmaktadır. RFID teknolojisi, güvenilir ürün kimlik doğrulaması sağlayarak güçlü bir çözüm sunar. Her ürün, menşei, üretim ayrıntıları ve kimlik doğrulama kodları gibi hayati bilgileri içeren bir RFID etiketi ile donatılabilir. Perakendeciler ve tüketiciler, RFID okuyucuları veya mobil uygulamaları kullanarak bir ürünün orijinalliğini kolayca doğrular ve satın alma kararlarında güven sağlar.

  Mobisis Teknoloji, Türkiye genelinde bir çok sektör için RFID lojistik yönetim projeleri geliştirmiştir. Her markanın kendine özgü ve benzersiz gereksinimlerine karşılık uygun çözümler sunuyoruz.

  Uzmanlarımız, doğru otomasyon seviyesini bulmanız için sizinle yakın işbirliği içinde çalışır.