MENÜ

ATIK YÖNETİM SİSTEMİ - AKILLI BELEDİYECİLİK ÇÖZÜMLERİ

 

Atık Toplama ve Yönetim hizmeti bir belediyede en çok yatırım yapılan alanlardan birisidir. Yıllık yakıt, bakım ve personel giderleri oldukça fazladır. Araçların sefer sayısına göre değil konteyner doluluk oranlarına göre 

RFID Atık Yönetim sistemi ile her bir konteynerin ağırlık bilgisi ile birlikte , toplanma zamanı, konum bilgisi gibi tüm bilgiler anlık olarak ana sunucuya GSM üzerine aktarılır. Sistemi anlık olarak GIS tabanlı bir harita üzerinden takip edebilir ve yönetim panelinde günlük, haftalık aylık rapor alıp araçların verimleri ölçülebilir.

Sefer sayısına göre hakediş değil günlük hangi araç kaç adet konteyner ile işlem yaptı, kaç konteyner toplandı, araç tank ağırlık bilgisine kadar tüm bilgiler anlık olarak alınabilir.

Rota optimizasyon özelliği ile %30 lara varan verimlilik sağlanara belediyenin en büyük masraf kalemlerinden biri olan atık toplama ve yönetim hizmetinde verim sağlanmış olur.

IT DEMİRBAŞ TAKİP SİSTEMİ

Sistem odalarında hangi kabinde hangi server, swicth, firewall ya da router ın olduğu bilgisi sürekli değişebilir. Büyük sistem odalarında IT personeli bu cihazları sürekli odadan dışarı çıkartıp farklı departmanalara götürebilir ve bir süre sonra demirbaşlar yönetilemez, lokayonları bilinemez hale gelebilir.

Sistem odalarında kullanılan özel üretim server metal RFID etiketleri  ile RFID sayımı çok hızlı yapılıp envanter taraması yapılabilir ve sayım periyodu günlük olacak şekilde düşürürebiliriz. Ayrıca sistem odası kapısına konulabilecek sabit RFID sistemleri ile personelin hangi kabinden hangi demirbaşı aldığı bilgisi de alınabilir

DEPO YÖNETİM SİSTEMİ

Mal kabulü, ürün yerleştirme, sayım, sevkiyat gibi tüm depo süreçlerinde RFID teknolojilerinden faydalanılır. Depodaki forklift ve transpalet sistemleri de RFID okuyucu ve antenleri ile otomatik olarak RFID etiketli palet ve palet üzerindeki RFID etiketli kutuları algılayabilir.

RFID geçiş kontrol noktaları ile forklift üzerinde deponun herhangi bir bölgesinden harek eden tüm ürünler kontrol altına alınıp kontrol noktasından geçildiği anda RFID portalları tarafından algılanıp güncel konum bilgisi depo yönetim sistemi yazılımına aktarılabilir.

Saniyede 1000 adet okuma yapabilen RFID teknolojisi özellikle depo sayım zamanlarını en aza indirerek hem personel ve iş gücü kazanımı, hem de yıllık ya da periyodik sayımlar için oluşacak ek dışkaynak maliyetlerinin önüne geçebilir.

FORKLİFT RFID OTOMASYON SİSTEMİ

Forkliflerin hangi paleti hangi rafa yerleştirdiği bilgisinin otomatik olarak yapıldığı RFID sistemleridir.

Forklift operatörünün önüne konulabilecek bir Monitör ile de operatör bilgilendirilerek verilen iş emirlerininin doğruluğu gösterilebilir. Operatör doğru paleti aldığında bu bilgi ekrana yansıtılabilir. 

Paletlerin konum bilgisi forklifit RFID sisteminin bırakılan paletin raf etiketini okuması ve sunucu sistemine aktarılması ile anlık olarak görülebilir.

Bu sayede hangi palet nerede sorusuna ilgili rapor ile ulaşılabilir.

 

 

 

KÜTÜPHANE YÖNETİM SİSTEMİ

  • Süreli yayın takibi
  • Raf Yönetimi
  • Otomatik Kitap Alma / Teslim Etme
  • Kitap sayım modülü
  • Kapı güvenlik sistemi

gibi modüllerden oluşabilecek RFID Kütüphane YÖnetim sistemi ile tüm süreçler çok daha hızlı ve verimli yürütülebilir. 

Kitaplara yapıştırılan özel kitap RFID etiketlerinin içerisine istenilen bilgiler girilebilir.

 

KUYUM TAKİP SİSTEMİ

RFID sistemleri saniyede 1000 ve üzeri etiket okuması yapabilir. Ortalama 10.000 adet ürün bulunan bir kuyumcu mağazasında bu sayım hızı gün sonu envanter sayımınının çok hızlı yapılmasını sağlar

Kuyum RFID etiketleri yıkama süreçlerinden geçebilir. Bu süreçlere dayabilir. Günlük hızlı sayımlar kuyum malzemelerinin personel tarafından da sürekli sayım ve kontrol edilmesi disiplinini mağaza içerisine getirir.

 

DOKÜMAN YÖNETİM SİSTEMİ

Genelde nüfus müdürlükleri ve hukuk bürolarında kullanılan bir RFID iş çözümüdür. Önemli evrakların üzerine eklenecek RFID etiketleri ile evrak takip numarası eşleştirilir ve evrak bulunmak istendiğinin okuyucunun etiket arama fonksiyonu ile el terminalinde çalışan uygulama sesli ve görsel olarak kullanıcıyı yönlendirir ve istenen evrak bulunabilir.

 

ARAÇ TANIMLAMA SİSTEMİ

Günümüzde HGS sistemine benzer araç tanımlama sistemleri bariyer kontrollü yerlerde bariyerin otomatik olarak açılmasının dışında giriş ve çıkış yapan araçların tüm kayıtlarını tutar.

tanımsız  araç girişlerinin engellenmesi, sistemin farklı araçlarda çalışamaması, araç camından sökülmek istenen etiktlerin parçalanması RFID Araç tanımlama çözümünün önemli özelliklerindendir.

 

KANTAR OTOMASYON SİSTEMİ

Hafriyat kamyonlarının ya da taşeron kamyonlarının yönetiminde kullanılabilen bir RFID iş çözümüdür.

ARaç tanımlama sistemi gibi işletmeye sürekli giriş / çıkış yapan darası bilinen ya da birini ve ikinci tartımı yapılan araçların kantar a girmeden önce otomatik olarak RFID etiketleri algılanır ve plaka bilgieri sisteme aktarılırı.

Kantar ın tartım işlemi bittiği anda kantar fişi anına sistem gönderili ya da otomatik olarak basılabilir. Bu şekilde uzun araç kuyruklarının önlenmiş olur ve çok daha hızlı personel ihtiyacı olmadan otomatik bir kantar yönetim sistemi oluşturulabilir.

 

BESİCİLİK YÖNETİM SİSTEMİ

Büyük ya da küçükbaş hayvanlarına günlük giriş ve çıkışlarını anlık olarak takip eden ve her giriş/çıkış hareketinden günlük envanter alabilen bir RFID sistemidir. 

Hayvanların kulaklarına ya da boyunlarına yerleştirilebilecek RFID etiketleri ile giriş / çıkış noktalarına yerleştirilen sabit RFID sistemleri ile otomatik sayım yapılabilir.